Lakberendezés otthon

Amikor saját otthonunkat lakberendezzük, előfordulhat, hogy néha tanácstalanok vagyunk, és nehéz döntéseket hozni bizonyos kérdésekben. Nem kell, hogy rosszul érezd magad emiatt. Kezd el szépen szisztematikusan felépíteni az enteriőrt. Mi pedig megmutatjuk Neked, hogyan érdemes elkezdeni a megújulást. Ebben a cikkben olyan lakberendezési szabályokat mutatunk be, amelyek segítségével könnyedén átlendülhetünk ezeken a nehézségeken, és létrehozhatjuk álmaink otthonát.

1. Első lépések: Kiindulópont és Koncepció

Mielőtt belekezdenénk bármibe is, érdemes tervezni. Határozzunk meg egy kiindulópontot, amelyre felépíthetjük lakberendezési koncepciónkat. Ez segít tisztázni az irányvonalat és a tervezési folyamatot. A kiindulópont általában az egész enteriőr stílusa. Szeretnénk megtartani a régi design-t, vagy inkább elkezdenénk egy kicsit modernebb, vagy bohémabb stílusirányzat felé orientálódni? Amennyiben nem vagy biztos benne, hogyan indulnál el az otthonod újratervezésében, mindig ajánlani szoktuk a Pinterestet, ahol megannyi inspirációra lelhetsz az új lakberendezési trendekre vonatkozóan.

Amennyiben meg vagy vele, hogy milyen stílusban szeretnéd újraalkotni álmaid otthonát, nincs más dolgod, mint kiválasztani a fókuszpontot.

2. Fókuszpont Kiválasztása

Ha bizonytalanok vagyunk a szoba berendezésében, válasszunk egy fókuszpontot. Ez lehet egy kandalló, ablak szép kilátással, nagy tükör vagy kép a falon, vagy akár egy színesebb bútordarab. A fókuszpont hangsúlyozása megkönnyíti a szoba összképét.

A lényeg, hogy egy olyan központi elem, amely gyökeresen meghatározza majd az otthonunk hangulatát, egyúttal pedig irányt ad a stílus szüntelen áramlásának. Az ebédlőasztal legyen? Legyen a TV állvány? Vagy inkább szeretnéd, ha egy stílusos kis olvasó sarok lenne egy ízléses dívánnyal? A lényeg, hogy ehhez a ponthoz igazodva már játszi könnyedséggel tudod tovább fejleszteni a designt úgy, hogy közben meg fog maradni a köverkezetesség a lakberendezési stílusodban.

3. Színek: 70-20-10 Szabály

Biztosan te is tapasztaltad már, hogy bizonyos belső terekben sajnos nem homogén a különböző színek és dekorációs elemek elrendezése. Ennek általában az lesz az eredménye, hogy az egész ház egyszerűen fogalmazva kesze-kuszává válik. Miért van ez? A lakberendezés területén már jól ismert fogalom a 70-20-10 szabály a színek arányára vonatkozóan. Ez az egyszerű, ámde rendkívül jól működő praktika segít majd, hogy megfelelő legyen a színek eloszlása.

70-20-10-szabaly lakberendezés
Lakberendezési Mesterfogások: Így Váljunk Profivá Saját Otthonunk Stílusmegtervezésében 2

A harmonikus enteriőr érdekében alkalmazzuk a “70-20-10 szabályt” a színek arányára. Válasszunk egy alapszínt (kb. 70%), egy másodlagos színt (kb. 20%), és egy harmadlagos színt (kb. 10%). A harmadlagos szín lehet merészebb és élénkebb. Az elsődleges szín pedig lehet letisztult és modern. A jól bevált pasztel színekkel se nagyon tudunk mellélőni.

Tehát az alapszínnek mindenképpen meg kell jelennie a falon is. Ügyeljünk erre.

4. Minták Keverésének Mesterművészete

Ha különböző mintákat keverünk, tartsuk be azt a szabályt, hogy nagy mintákat csak közepesekkel, közepeseket pedig csak kisebbekkel kombináljunk. Mindig legyen egy közös szín vagy forma, ami összekapcsolja az egyes mintákat.

Ezáltal elkerülhető, hogy a modern otthonunkból inkább egy kissé szétszórtabb bohém stílus szülessen meg az akaratunk ellenére. Óvatosan bánjunk a mintákkal és mindig jól gondoljuk meg, hogy milyen mértékben és arányban használjuk őket. Ha pedig már az arányoknál tartunk…:)

5. Arányok és Egyensúly

Ügyeljünk az arányokra, függetlenül attól, hogy kis vagy nagy lakásban élünk. Kisebb, könnyebben mozgatható bútorokkal rendezzük be a helyiségeket, hogy megőrizzük a tér érzetét. Kísérletezzünk az arányokkal, és érezzük meg az egyensúlyt.

A tér bővítésére gyakran szoktak tükröket, vagy tükör hatású falmatricát alkalmazni. Ezt általában akkor használják, ha nincs ablak, vagy bármilyen egyéb térnövelő az ebédlőasztal környékén és szeretnénk egy szellősebbé tenni az élményt.

6. Funkció a Forma Előtt

A lakberendezés során mindig tartsuk szem előtt, hogy a teret mindennap használni fogjuk. A kényelemre fókuszáljunk, és használjuk ki praktikusan minden részletet, különösen kis lakás esetén. Nem egyszer látunk olyat, hogy a túlzsúfolt belső terek miatt teljesen élhetetlenné és egyben rendkívül kényelmetlenné válhat az élettér.

Igyekezzünk szem előtt tartani a funkcionalitást is és úgy alkossuk újra az otthonunk enteriőrjét, hogy képzeletünkben mi is részesei leszünk a mindennapok során. Hagyjunk teret ott, ahol szükséges és ne essünk túlzásokba a dekorációk terén. A kevesebb néha több.

Milyen lámpát válasszunk?

Végezetül pedig jöhet a nagy kérdés, hogy milyen lámpát vegyünk az új otthonunkhoz? Nos, erre is azt szoktuk mondani, hogy attól függ…

Ha egy kicsit lejjebb görgetsz stílus és helyiség szerint is ki tudod választani a számodra tökéletes mennyezeti lámpák.

A lakberendezés egy kreatív folyamat, ahol a szabályokat alkalmazhatjuk, de bátran szeghetjük is meg, ha az stílusunkhoz illik. A cél az, hogy magabiztosan alakítsuk ki otthonunkat és élvezzük az egyedi stílust, amit létrehozunk.

Kövess minket a további inspirációkért és tippekért!

Vélemény, hozzászólás?