Milyen lámpát vegyek? Segítünk ismertetni veled az alapvető fogalmakat, hogy jobban megértsd, pontosan miért is érdemes led lámpát vásárolnod, szemben a hagyományos világítással. Információk a mennyezeti lámpákkal kapcsolatosan. Lássuk, hogy milyen kifejezésekkel találkozhatsz a fényforrások csodálatos világában.

Dimmelhető jelentése

A dimmelhetőséget általában sokan összekeverik a színhőmérséklet változtatással, pedig a kettő nem ugyanaz. Ha egy lámpa dimmelhető az azt jelenti, hogy változtathatjuk annak fényerősségét. Általánosságban elmondható, hogy minden lámpához van lehetőségünk olyan kapcsolót venni, amely segítségével tudjuk állítani a fényerősséget, viszont nem minden lámpa képes rá, hogy kapcsoló segítségével szabályozzzuk azt. A biztonság kedvéért minden esetben érdemes egyeztetünk a bolt eladóval, vagy szakemberrel mielőtt meglévő lámpánkhoz vásárolnánk dimmelhető kapcsolót.

A nálunk vásárolt mennyezeti lámpák esetében nem kapcsoló, hanem távirányító segítségével tudod mind a színhőmérsékletet, mind pedig a fényerősséget állítani. Figyeld a “változtatható színhőmérséklet” jelzést a mennyezeti lámpa leírásában.

Lámpák színhőmérséklete

A színhőmérséklet annyit jelent, hogy az emberi szem milyen formában látja az éppen aktuális fényforrást. Mértékegysége a Kelvin, melynek segítségével mérni tudjuk a kibocsájtott fény színhőmérsékletét. Röviden leírva ez a fogalom utal a látható fény jellegzetességére. Nálunk, a Lightmyhouse termék palettáján meleg fehér, hideg fehér és neutrális ( közép fehér ) színhőmérsékletet különböztetünk meg. Amennyiben szeretnél egy kicsit mélyebben elmerülni ebben a kérdésben mielőtt lámpát vásárolsz, akkor jó szívvel ajánljuk cikkünket, melyben áthatóbban foglalkozunk ezzel a témával. Az alábbi kép remekül demonstrálja az adott lámpa színhőmérsékletetét:

milyen lámpát vegyek - színhőmérséklet

Lámpa Dia

A lámpa dia, a mennyezeti lámpák átmérőjét jelenti minden esetben. Ezzel határozzuk meg például a kör alakú és ovális csillárok méretét.

Mi az a Watt?

A Watt tulajdonképpen a teljesítmény mértékegysége. Ez jelzi, hogy pontosan mennyi áramot vesz fel az adott lámpa. Minél nagyobb a Watt, annál nagyobb a teljesítmény mondhatnánk, de a LED lámpák esetében egy kicsit másként működik a dolog.

Pont a környezetbarát jellegéből fakadóan sokkal nagyobb fényt képesek lényegesen kevesebb energia felhasználással létrehozni, ezért nem lehet pusztán watt alapján összehasonlítani a hagyományos lámpákkal.

Mi az a Lumen?

Régebben a hagyományos lámpáknál elegendő volt az adott lámpa Watt értékét megfigyelni és máris tudtuk, hogy nagyságrendileg mekkora fényerővel bír. A LED lámpáknál azonban egy kicsit komplexebb ez a kérdés, mivel kevesebb Watt felhasználásával sokkal nagyobb fényerőt képesek kibocsájtani. Ezért született meg a Lumen (fényáram),amely röviden összefoglalva az emberi szem számára látható fényforrást jelenti. Az alábbi táblázatunk segítségével ismertetjük, hogyan tudod átváltani a Wattot Lumenre a mennyezeti lámpák esetében.

Fényáram220 lm400 lm700 lm900 lm1300 lm
Hagyományos izzó25W40W60W75W100W
Halogén18W28W42W53W70W
Kompakt fényforrás6W9W12W15W20W
Led4W6W8W10W15W

A táblázatból jól látszik, hogy a LED óriási előnnyel győzedelmeskedik a hagyományos izzók felett. Természetesen táblázatunk csupán egy útmutató, de tökéletesen szemlélteti, hogy nem szabad megijedni az alacsony Watt értékű led lámpáktól, hiszen ez csupán annyit jelent, hogy kevesebb energiát fogyaszt, ugyanakkor nem lesz ettől gyengébb a fényereje.

Ráadásul a LED fényforrások hatásfoka és egyben fényhasznosítása folyamatosan javul, ebből következően pedig egyre kevesebb Wattra van szüksége ahhoz, hogy erősen világítson. Webáruházunkban mindig a maximális Wattot fogod látni, így könnyen megtippelheted az adott lámpa fogyasztását. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy ezek nem konstans értékeket jelentenek, sok esetben ennél az értéknél lényegesen kevesebb áramot fogyaszt a lámpa. Ha felteszed a kérdést, hogy milyen lámpát vegyek a környezettudatosság jegyében, akkor érdemes a led lámpán elgondolkoznod.

További előnyök a LED világítással kapcsolatban:

  • Alacsony működési hőmérséklete van, amely nagyobb biztonságot nyújt.
  • UV mentes
  • Klasszisokkal hosszabb élettartamú, mint egy hagyományos izzó.
  • Nem érzékeny sem a rázkódásra, sem a ki és be kapcsolásra.
  • Nem törékeny. ( gondoljunk csak az összetört lámpa izzóra, egy smd led chip esetében ez elképzelhetetlen )
  • 1000%-al jobb energia hasznosítási tulajdonságokkal rendelkezik.

Tehát, ha felteszed a nagy kérdést, hogy milyen lámpát vegyek, mellyel gazdagíthatom az enteriőrt és egyszerre leszek tudatos, környezetbarát fogyasztó, akkor mindenképpen érdemes LED lámpában gondolkoznod. A legjobb, hogy nem kell semmilyen kompromisszumot kötnöd, vagy áldozatot hoznod az energiahatékony életmódért.

Vezeték összekötő ( Csoki )

A vezeték összekötő, vagy, ahogy köznapi nyelven nevezzük csoki lesz felelős azért, hogy a lámpában lévő vezetékeket összeköthesd a falban, vagy mennyezeten lévő vezetékekkel. A hagyományos vezeték összekötő esetén csavarhúzó segítségével kell meglazítanunk a csavarokat, hogy a vezetékeket bele tudjuk helyezni. A modernebb típusba már egyszerűen csak bele kell “pattintanunk” a vezetéket.

A vezetékek behelyezése rendkívül egyszerű. Az első és legfontosabb lépés, hogy áramtalanítsuk a házat. A vezetéket egy blankoló segítségével “levetkőztetjük”, hogy a vezetékek szabadon legyenek, majd ezt követően a csokiba helyezzük. Arra kell kiemelt figyelmet fordítanunk, hogy a mindig az azonos színű vezetékeket kössük össze. A sorrend a modern lámpák esetében nem mindig releváns, de azért ügyeljünk rá, hogy elsőként a zöld-sárga vezetéket kössük be. Ezt követően jöhet a kék vagy szürke, majd végezetül a fekete vagy barna vezeték következik. Ha az összes kábellel végeztünk rögzítsük csavarhúzó segítségével a vezetékeket.

milyen lámpát vegyek
Milyen lámpát vegyek? Led lámpa kisokos 12

Blankolás

A blankolást egy mondatban úgy lehet a legkönnyebben meghatározni, hogy a kábeleken lévő műanyag bevonat eltávolítását jelenti a műanyaggal bevont fémhuzalokról. Blankolni akkor szoktunk, amikor kábeleket szeretnénk összekötni vagy egy bizonyos kábelt bekötni. Gondoljunk csak arra az esetre, amikor a vezeték összekötőbe szereténk összekötni a mennyezeti lámpa és a ház vezetékeit. Általában erre megvannak a megfelelő célszerszámok a piacon, de természetesen egy hagyományos kés segítségével is megoldható a művelet.

Polaritás avagy a pozitív és negatív pólus jelentése

Minden áramkör szerves része az elektromos polaritás. Az elektronok a negatív pólus felől a pozitív felé áramlanak. Röviden és egyszerűen megfogalmazva az áramkörökben ( AC, DC ) lévő elektron mozgás az, amely megkülönböztethető. Míg a DC áramkör esetén az egyik pólus mindig negatív, a másik pedig mindig pozitív és az elektronok egy irányba áramlanak, addig az AC esetében a két pólus felváltva pozitív és negatív és az elektronok iránya folyton változik. Lámpa áruházunkban AC áramkörű mennyezeti lámpákkal találkozhatsz.

Milyen lámpát vegyek tehát? 🙂

Valószínűleg a választ már te is kikövetkeztetted cikkünkből, de örömmel mutatunk neked néhány izgalmas alternatívát, a teljesség igénye nélkül:

Reméljük, hogy hasznosnak találtad cikkünket és sikerült tisztáznunk néhány alapvető fogalmat a mennyezeti lámpákkal kapcsolatosan. A milyen lámpát vegyek kérdést pedig természetesen rád bízzuk és ha bármi kérdésed felmerülne, keresd mindig segítőkész ügyfészolgálatunkat, akik készséggel állnak rendelkezésedre.

Vélemény, hozzászólás?