Lux lumen fogalmak elengedhetetlenek ahhoz, hogy megtaláld a tökéletes világítótestet. Legújabb cikkünkben ezeket a fogalmakat ismerheted meg. Tehát abban az esetben, ha egy adott tér megvilágításához keresünk megfelelő lámpát, tény, hogy nem csak olyan tényezők játszanak szerepet, mint a világítótest típusa vagy az általa kibocsájtott fény színhőmérséklete, hanem olyan fogalmak is, mint a lux lumen. Ezeknek a tényezőknek az ismerete kétségkívül elengedhetetlen ahhoz, hogy minden ponton a megfelelő fényerősség álljon rendelkezésedre. Van viszont egy másik aspektus is. Ez pedig nem más, mint a felületre kivetített fény mennyisége, amely a belsőépítészetben komoly szerepet játszik. A megfelelő mennyiségű fény hiánya vagy túl sok fény egy adott helyen sajnos végérvényesen tönkre teheti az összképet, ezért érdemes nagy gondot fordítanunk a lux lumen kapcsolatára.

Röviden megfogalmazva tehát fontos tudni és megérteni a lux lumen fogalmait ahhoz, hogy megfelelő fényerősséggel rendelkező lámpát választhassunk minden egyes konkrét területre. Kétségtelenül a két fogalom körül még mindig sok kérdés merül fel sok felhasználó számára, de a mi a Lightmyhouse-nál most lerántjuk a leplet. Lássuk szépen sorban.

lux lumen
Lux Lumen - Miben különböznek egymástól? 13

Mi az a lumen?

A lumenek a világítótest által kibocsátott fényáramot mérik. Más szóval, ez a forrás által kibocsátott fény mennyisége, figyelembe véve a megvilágított felületet. Minél magasabb az értéke, annál több fényt bocsát ki a lámpa. Amikor belső világításról beszélünk, általában 1100-tól 3000 lumenig terjed a fényáram, bár ez attól függ, hogy a világítótest milyen magasan van elhelyezve, illetve az is, hogy mekkora a hatótávolsága. A lumen fogalma szintén elengedhetetlen a fényhatékonyság méréséhez, másszóval így tudjuk identifikálni mennyi fényt termel a világítótest a fogyasztott teljesítményhez képest (lm/W).

Mi az a lux?

Most jön az izgalmas rész. A lux és a lumen fogalmai szorosan összefüggnek egymással. Míg a lumenek a forrás által kibocsátott fény mennyiségét mérik, a luxok meghatározzák ugyanazt a fény mennyiséget, de egy felületre vetítve. Tehát egy lux egyenlő egy lumen négyzetméterenként. Röviden, ez a mérés arra szolgál, hogy meghatározzuk a teljes látható fény mennyiségét és intenzitását egy adott térben.

A lux lumen közötti különbség

Miután a lux lumen fogalmai világosak, sokkal könnyebb megérteni a két mértékegység közötti különbséget. A fő különbség az, hogy a lux a fény intenzitását méri egy adott felületen, míg a lumen a fényáramot méri, függetlenül attól, hogy milyen távolságra helyezkedik el a fényforrás vagy az a terület, amit megvilágít. Tehát egy 1000 lumenes világítótest, amely a fényáramát egy 1 m2-es térre vetíti, 1000 luxal világítaná meg ezt a helyet, míg ha egy 10 m2-es térben lenne, akkor 100 luxal világítana.

Lux Lumen - Miben különböznek egymástól?
Lux Lumen - Miben különböznek egymástól? 14

Tekintetetbe véve a lux lumen különbségeket, vannak különböző ajánlások, avagy iránymutatások a legmegfelelőbb lux mennyiségre vonatkozóan. Ez pedig nem csak minden helyiség és szoba esetében, hanem a végzendő tevékenységnek megfelelően is minden kérdésben forgó helyszín esetében.

Következtésképpen bár vannak általános ajánlások a különböző helyiségekre az otthonunkban a Lumen-re vonatkozóan, ugyanakkor specifikus lux mennyiségek is javasoltak az alábbiakhoz:

Az alábbi táblázat jó iránymutatóként szolgál a különböző helyiségekbe installálni ajánlott lux mennyiségre vonatkozóan.

HelyiségLux Mérték
Konyha (munkaterület): 500-600
Konyha (általános terület): 200-300
Hálószobák 100-200
Olvasósarok500
Gyerekszoba ( játéktér )300
Nappali ( általános )200-300
Nappali ( Tv körül )50
Fürdőszoba ( Általános ) 200
Fürdőszoba ( Tükör Zóna ) 300-500
Folyosó100-200

Mikor használjuk a luxot és mikor a lumen értéket

Tehát már megtanultuk a legfontosabb fogalmakat a lumen lux témával kapcsolatban. A lux fontos a felület megjelenési fényerősségének megértéséhez. Ez az alapvető mutató, ha tudni szeretnénk, hogy egy adott felület mennyire világos, például egy asztalnál, olvasáshoz vagy fotózáshoz.

Lux Lumen - Miben különböznek egymástól?
Lux Lumen - Miben különböznek egymástól? 15

Elegendő lux szint nélkül nehéz lehet olvasni vagy jó fotókat készíteni. Itt az ideje, hogy megismerjük az általános lux szinteket is.

Az általános lux szintek a következők:

Sötét, felhős nap: 1 000 lux vagy 20 mikromol másodpercenként négyzetméterenként

Közvetett napfény: 10 000 lux vagy 200 mikromol másodpercenként négyzetméterenként

Direkt napfény: 100 000 lux vagy 2 000 mikromol másodpercenként négyzetméterenként

Másrészről persze a lumen fontos annak meghatározásához, hogy egyetlen fényforrás mekkora fényt bocsájt ki. Ez fontos szerepet játszik az összehasonlítás során, hogy egy izzó összesen mennyi fényt bocsát ki, de attól függően, hogy a fény eloszlása és a tér mérete hogyan alakul, már nem feltétlen , hogy “elég” a tér vagy a feladat megvilágításához.

Reméljük, hogy sikerült a lux lumen fogalmakat megismertetnünk veled. Az információk birtokában már könnyedén kiválaszthatod a számodra megfelelő lámpát a kínálatunkból. Amennyiben bármi kérdésed felmerülne, keresd mindig segítőkész ügyfélszolgáltunkat, ahol készséggel állunk rendelkezésedre.

Lumen Lux átváltás

A lux lumen számítás fontos kérdés lehet abban az esetben, ha szeretnél új lámpát vásárolni. Persze nem kell minden esetben görcsösen a számológép után nyúlnunk, de érdemes tudni, hogy van módszer az optimális balance kiszámításához. Természetesen elsősorban az ipari felhasználás esetében van komoly jelentősége annak, hogy mennyire erős a fény az adott territóriumban, különösen, ha olyan objektumokat kell megvilágítani, amelyek fontosak. Mindenesetre a lenti módszer segítségével könnyedén ki tudod számítani az átváltást:

A lux és a lumen közötti kapcsolatot a következő képlettel lehet kiszámítani:

lux = lumen / terület (négyzetméterben kifejezve)

Például, ha egy izzó 1000 lumen fényáramot bocsát ki, és a terület, amit be kell világítani 4 négyzetméter, akkor a lux szint a következő lesz:

lux = 1000 lm / 4 m² = 250 lux

Tehát a megadott területen 250 lux fényerősséget érünk el a 1000 lumen fényárammal rendelkező izzóval.

A cikk végére pedig íme egy kis ízelítő a mennyezeti lámpa kínálatunkból:

Vélemény, hozzászólás?